Odsłon: 2267
     Drodzy Państwo, to chyba ważny post: coraz więcej mam traci pokarm lub nie ma pieniędzy na wysokiej jakości produkty bio (bo to "bio" z dyskontów to jest takie "umowne" i nie ma w nim prawie wcale minerałow i witamin). W tej sytuacji dobrze jest wspomagać rozwój dziecka suplementacją.
Jak zwykle: najpierw badania, potem suplementacja!

Suplementacja dla malutkich dzieci (1-3 roku).pdf

     Oczywiście dawka suplementu dla dziecka rocznego i trzyletniego jest inna. Dlatego dla każdego suplementu podany jest zakres od do. Te widełki mają słuzyć policzeniu sobie o ile zwiększamy dawkę, na przykład co kwartał. W tym celu robimy sobie wykres w którym na osi X rysujemy miesiące życia dziecka począwszy od 12 miesiaca a kończąc na 36 miesiacu na osi Y zaś dawki dla 12 miesiąca i dla 36 miesiąca. Powstała linia prosta pozwoli nam na osi Z odczytać dawki dla poszczególnych miesięcy bądź kwartałów.
     Dla lepszej czytelności na poniższym przykładowym szkicu przyjąłem dawki zmieniane co pół roku czyli: zakładając że dawka jakiegoś suplementu dla 12 miesięcznego dziecka wyniesie 20 mg a dla trzylatka 50 mg to za pół roku będzie to 27,5 mg za rok 35 mg, za półtora roku 42,5 mg zaś za dwa lata 50 mg. Jest to oczywiście uproszczenie gdyż krzywa rozwoju dziecka t raczej krzywa logarytmiczna niż linia prosta ale i tak przynajmniej raz na rok trzeba wykonać badania poziomów witamin, minerałów i kwasów omega3 by móc dopasować dawkę do rzeczywistych potrzeb dziecka.
Obliczanie_dawki_suplementu_za_pomoca_wykresu.png